Instrukcja tapetowania

 

Informacje wstępne

 1. Przed tapetowaniem należy zabezpieczyć źródła elektryczności – przełączniki, gniazdka – klej do tapet przewodzi prąd elektryczny

 2. Prosimy o sprawdzenie, czy dostarczona tapeta zgadza się z zamówieniem. Przed pocięciem i położeniem tapety należy sprawdzić przy dobrym oświetleniu każdą rolkę, czy nie ma widocznych uszkodzeń, wzory i kolory do siebie pasują, czy rolki pochodzą z tej samej partii produkcyjnej – numer partii na wszystkich rolkach powinien być taki sam. Za sprawdzenie produktu odpowiada kupujący.

 3. Po przyklejeniu 3 pasów należy powtórnie upewnić się, czy na tapetach nie występują różnice kolorystyczne lub uszkodzenia. Jeżeli zauważone zostaną wady jakościowe należy przerwać kładzenie tapet i skontaktować się ze sprzedawcą. Reklamacje przekraczające 3 pasy dotyczące wad widocznych nie będą akceptowane. Do każdego zgłoszenia reklamacyjnego musi być dostarczona próbka tapety i etykieta.

 

Przygotowanie podłoża

 1. Prawidłowe przygotowanie podłoża przed klejeniem tapet jest bardzo ważną czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego. Czynność tą należy wykonać niezwykle starannie.

 2. Podłoże musi być czyste, suche, neutralne o niskiej chłonności (w razie potrzeby zagruntowane), gładkie oraz wolne od kurzu. W przypadku klejenia jasnych tapet (szczególnie na flizelinie) zaleca się pomalowanie ściany na jasny kolor – najlepiej biały.

 3. Starą tapetę należy usunąć. Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy uzupełnić i zagruntować.

 4. Przy powierzchniach mocno wchłaniających lub porowatych ścianach, konieczne jest zastosowanie środka gruntującego na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania.

 

Przy klejeniu tapet konieczne jest zastosowanie się do instrukcji podanej przez producenta na etykiecie tapety - piktogramy KLIKNIJ

 

Klejenie tapet o podłożu papierowym

 1. Przyciąć tapetę na długość pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas na długości tapety ok. 5cm.

 2. Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet.

 3. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do siebie, tak aby cała posmarowana klejem powierzchnia nie miała styczności z powietrzem, co zapobiegnie jej wysychaniu. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Będą one widoczne po ułożeniu tapety.

 4. Pozostawić tapetę na 5-10 min do nasiąknięcia (w przypadku niektórych tapet potrzebny czas może być dłuższy). Tapety winylowe i papierowe po posmarowaniu klejem ulegają pęcznieniu co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm.

 5. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu tapety.

 6. Brzegi tapet powinny być łączone ze sobą „na styk”

 7. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

 1. Przyciąć ostrym nożem górną i dolną krawędź.

 1. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić niezwłocznie tak aby klej nie wysechł. Nie użwać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

 

Klejenie tapet flizelinowych

 1. Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą niż nakładany pasek tapety.

 2. Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.

 3. Brzegi tapet powinny być łączone ze sobą „na styk”

 1. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

 2. Przyciąć ostrym nożem górną i dolną krawędź.

 3. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić niezwłocznie tak aby klej nie wysechł. Nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl